O plemeni

Kontinentální buldok

společenský, přátelský, hravý, ze všeho nadšený a oddaný své rodině

Pes, který ocení jak válení se na palandě, tak aktivní sport a dobrodružné výlety.
Pes, který vám vykouzlí úsměv na tváři a bude vás svou přítomností velmi rád těšit.
Pes, který vám může být skvělým parťákem a společníkem.
Kontinentální buldok je středně velký, krátkosrstý, atletický a temperamentní pes s přirozenou robustní tělesnou stavbou, velmi dobře pohyblivý a překvapivě vytrvalý 
 výška v kohoutku je od 40 do 50 cm tělesná hmotnost se pohybuje mezi 22 – 32 kg

Historie plemene

Kontinentální buldok byl vyšlechtěn na začátku 21. století ve Švýcarsku. Jak již název napovídá, jedná se o buldočí plemeno inspirované anglickým buldokem. 

Se šlechtěním začala švýcarská chovatelka anglických
buldoků Imelda Angehrnová, ve své době největší chovatelka buldoků na kontinentě. 
Svou činnost založila na zásadách Evropské úmluvy o chovu a držení domácích zvířat a nových švýcarských zákonech na ochranu zvířat. Obojí se zasazovaly o zákaz držení zvířat s určitými nestandardními znaky a abnormalitami v tělesné stavbě a chování. 
Anglický buldok, kterého sužuje nemálo genetických nemocí, se tak ve Švýcarsku stal téměř ohroženým druhem. Paní Angehrnová se tedy se svolením a vedením švýcarského Kennel Clubu rozhodla, že začne křížit anglické buldoky se staroanglickými a viktoriánskými buldoky. 
Cílem tohoto pokusu bylo stvořit středně velkého buldoka, který by si zachoval skvělou a ceněnou povahu anglického buldoka, ale zároveň by byl zdravější a těšil s lepší fyzické kondici. To se podle všeho podařilo a vzniklo tak nové plemeno, které se blíží k původnímu typu buldoka. Aby se dalo jasně rozlišit od anglického buldoka dostalo název “kontinentální buldok“. 
V roce 2004 na švýcarské kynologické federaci, předvedla Angehrnová svůj postup v křížení, téhož roku byl založen první chovatelský klub kontinentálního buldoka (CBCS).  V r. 2005 byl standard plemene a chovatelský řád CBCS schválen SKG. 
 Důležitý mezník pro toto plemeno je pak leden 2022, kdy bylo plemeno prozatimně uznáno a  zapsáno do FCI 2 – pinčové, knírači, molossoidní plemena.

Povaha

sebevědomé, nekonfliktní, přátelské a veselé plemeno, které se hodí především jako rodinný pes

Miluje lidi – a to velmi. S návštěvami si neskutečně rozumí, radostí si může ukroutit ocásek. Nejen k dospělým, ale i k dětem se chová přátelsky. Vydrží jejich jemné škádlení a rád si s nimi hraje. Je proto ideálním psem do rodin s dětmi. Také velmi dobře vychází s ostatními zvířaty.
Typickým znakem snad všech kontinentálních buldoků je jejich nadšení. Dejte jim záminku a odmění vás nespoutanou radostí. Jdeme ven? Jejich radost je nekonečná. Jsou to vítací typy. Nadšeni jsou z pošťáka před domem a cizince na vašem pozemku spíše pozvou dál, než vyženou.  Z tohoto důvodu není kontinentální buldok zrovna hlídací pes, ačkoliv opět záleží na povaze jedince. Rozhodně by neměl být ani plachý ani agresivní.
Jejich nadšení se dá zdárně využít v oblasti různých psích sportů – je pracovitý, inteligentní a velmi rád se učí novým věcem. Jakožto buldok umí být i pořádně tvrdohlavý, a proto je během jeho výuky a výcviku nezbytná důslednost,  pozitivní zpětná vazba s velkým povzbuzováním.

Zdraví a péče

Kontinentální buldok se těší dobrému zdraví. Avšak ani přes veškerou snahu a péči vám nikdo nemůže dát 100%-ní záruky. Jelikož se jedná o psa typu moloss, je potřeba věnovat pozornost v rámci pohybu  a celkové zátěže a to  obzvlášť v období růstu. Tito psy by při běžné zátěži, ale i při cvalu neměli trpět žádnými dýchacími problémy. 

Péče o srst je nenáročná. Pravidelné česání vhodnými „hřebeny“ však urychlí odstranění uvolněné srsti. 
Nemá podsadu srsti, a tedy nesnese nízké teploty. V případě, že s ním půjdete v zimě v mrazu na túru, nezapomeňte mu obléknout kabátek – ne, nejedná se o módní výstřelek! Z hlediska zdraví je to však nutné, chráníte tím jeho zdraví. V chladných dnech jej nenechávejte samotné venku, může prochladnout a tím si přivodit zdravotní problémy.  

Bude správným rodinným psem?

Tento pes bude Vaše rodina, přítel, přemýšlející jedinec. V případě, že budete nespravedliví,  pocítí křivdu a bude si to dlouho pamatovat. Nikdy ho fyzicky netrestejte, nic si z toho nevezme, naopak tím můžete zlomit jeho křehkou a milou povahu. Buďte však důslední, ne tvrdí…. bude vaším plnohodnotným členem rodiny. 

  • ať už půjdete na dovolenou nebo večer na pivo, či o víkendu s dětmi do ZOO, bude vám chtít dělat společnost. Členy rodiny nikdy nezavíráme do kotců, ani jim nepořizujeme na zahradu boudu. Člen rodiny žije s ostatními členy.
Bude Vám vždy oddaný a Vaši lásku Vám milionkrát vrátí.
Bude šťastný v bytě či domě, s dětmi i bez dětí, s granulemi či s barfem, hlavně, že tam bude navždy s Vámi.